Problémák amelyek előfordulhatnak a fülhallgatóddal:
- Mit tegyek ha elhalkult a fülhallgató egyik vagy mind a két oldala?
- Mit tegyek ha recseg a fülhallgató?
- Mit csináljak ha nem tölt a fülhallgató?
- Mit csináljak ha csak az egyik fele szól a fülhallgatónak?
- Mit csináljak ha nem csatlakozik a telefonomhoz a fülhallgató?
- Mit csináljak ha a fülhallgató tovább szól a tok lezárása után is?
Mit tegyek ha elhalkult a fülhallgató egyik vagy mind a két oldala?
Sokszor azt hisszük, hogy valamilyen hardveres probléma van a fülhallgatóval mivel elhalkulnak. Az esetek 99%-ban viszont egyszerűen csak eldugulnak a felgyűlt kosztól, portól. Sokszor a fülzsír eldugítja a fülhallgató hangszóró előtti részét és teljesen leszigeteli a hangot. Ebben az esetben egy alaposabb tisztítás teljesen megszokta oldani a felmerült problémát.
Hogyan tisztítsuk meg a fülhallgatót?
-
Vegyük le a fülhallgatón található gumiharangot. (általában a fülharanggal rendelkező típusok szoktak elkoszolódni)
-
A gumiharang levétele után egyből látszani is szokott, hogy mennyire van elkoszolódva a fülhallgató. Enyhébb esetben elég ha egy papírtöltővel megtöröljük, egy fülpiszkáló vagy fogpiszkáló segítségével kicsit kipiszkáljuk belőle a szennyeződést.
-
Durvább szennyeződések esetén egy kis alkoholt (Isopropyl) is használhatunk a tisztításhoz, fontos hogy ne sokat, nem akarjuk eláztatni a fülhallgatót. Öntsünk egy kis alkoholt a fülpiszkálóra és törölgessük át a problémás területet. Az alkohol jól oldja a zsírt, olajokat, koszt így sokkal könnyebben lejönnek a fülhallgatóra rakodott szennyeződések is.
-
A tökéletes tisztítás érdekében egy puha sörtéjű fogkefével is áttisztíthatjuk a fülhallgatót, ugyanis a sörték nagyon szépen letudják hozni a kevésbé látható szennyeződéseket is.
-
A fülhallgatók tisztítására már kifejezett tisztitó eszközöket is gyártanak, segítségükkel ezerszer könnyebb a fülhallgató megfelelő tisztítása és árban is megérik a befektetést. Az alábbi oldalon meg is tudod nézni, hogy néz ki egy ilyen tisztitó eszköz: Multifunkciós elektronikai eszköz és fülhallgató tisztító
-
Amennyiben a tisztítás nem oldja meg az elhalkult fülhallgató problémáját valószínűleg a fülhallgatóban található membrán hajlott meg. Ennek a javítása viszont nagyon nehézkes és drága folyamat. Garancia esetén a termék visszaküldését javasoljuk, míg garancia lejárta után inkább egy új fülhallgató beruházása ami kifizetődőbb lehet. Az esetek 99%-ban viszont a tisztítás megoldja a problémát, így nagyon kevés esélye van, hogy ne lehessen újra kihozni a fülhallgató eredeti, minőségi hangzását.
Mit tegyek ha recseg a fülhallgató?
Általában két fő okból recseghet, akadozhat a fülhallgató.
- A Bluetooth kapcsolatot nem működik megfelelően. Ebben az esetben érdemes letesztelni, hogy a fülhallgató és a telefon (vagy más lejátszó eszköz) között nincs-e az útban semmi, nem akadályozza vagy zavarja-e valami a Bluetootht vagy egyszerűen nincs-e túl messzi a fülhallgató. A Bluetooth hatótávja verziótól függően körülbelül 10-15m, ha ennél távolabb akarjuk használni biztos, hogy nem lesz stabil a kapcsolat egyik fülhallgató esetében sem. Pár esetben egy vastagabb telefon tok is bezavarhatja a Bluetooth működését, ebben az esetben érdemes tok nélkül tesztelni, hogy úgy megfelelő-e a kapcsolat.
- Amennyiben a fülhallgatóba valamilyen módon (akár kis mennyiség esetén is, pl.: izzadság) valamilyen folyadék jut okozhat recsegő hangot. Ebben az esetben ki kell szárítani a fülhallgatót. Ha lehet el kell távolítani az akkumulátort és hagyni pár napig száradni. Ebben az esetben nem javasoljuk a használatát mert rövidzárlatot okozhat!
Mit csináljak ha nem tölt a fülhallgató?
Gyakori probléma, hogy a fülhallgatókat nem lehet feltölteni, túl hamar lemerülnek illetve hosszú töltés után csak pár percig szólnak. Ebben az esetben először a töltési pontokat javasolt megvizsgálni. A vezeték nélküli fülhallgatók többségében úgy működnek, hogy van a fülhallgatókon két kis kör alakú mágneses töltő pont és az érintkezik a töltődobozban lévő kis kiálló fém részekkel. Abban az esetben ha bármelyik el van koszolódva a töltés nem fog elindulni. Tehát ebben az esetben érdemes megtisztítani a fülhallgatók ezen pontjait.
Amennyiben nem oldja meg a tisztítás a problémát és először szeretnénk feltölteni a fülhallgatót érdemes ellenőrizni, hogy megfelelő töltő adaptert használunk-e, illetve eltávolítottuk-e a töltési pontról a rajta található fóliát. A legtöbb adapter fel is tudja tölteni a fülhallgatókat de nem minden esetben teljes a kompatibilitás. Ellenőrizzük a gyártónál, hogy milyen adaptert ajánl a termékhez.
A terméknek az akkumulátora is okozhatja a hibát, ebben az esetben érdemes garancia időn belül visszaküldeni a terméket és kicseréltetni azt.
Mit csináljak ha csak az egyik fele szól a fülhallgatónak?
A teljesen vezeték nélküli fülhallgatók elterjedésével egy új, viszonylag gyakori probléma is jelentkezni szokott a fülhallgatóknál. Mégpedig az, hogy csak az egyik fele szól a fülhallgatónak. Nem kell megijedni mivel szinte az összes esetben egy gyári újraindítás megszokta oldani a problémát. A gyári újraindítás menetéről általában a használati útmutatóban tájékozódhatunk, mivel típusonként eltérő lehet az újraindítás menete. Számunkra az alábbi újraindítási módszer vált be több típusnál is, mint például a BW-FYE15-nél is:
- Győződj meg arról, hogy a fülhallgató töltődoboza teljesen fel van töltve.
- Ezt követően, ha korábban csatlakoztattad a fülhallgatót bármely eszközhöz, töröld a kapcsolatot.
- Javasoljuk, hogy ezután a Bluetooth kapcsolatot is kapcsold ki az eszközön.
- Mindkét fülhallgatót tedd vissza a tokba.
- Nyisd ki a tokot és tartsd nyomva a fülhallgatók gombjait kb. 5 másodpercig a kikapcsolásukhoz. A kikapcsolást általában “Power off” hangjelzés jelzi.
- Tartsd nyomva a fülhallgatók gombjait körülbül 10 másodpercig, amíg be nem kapcsolnak újra. A bekapcsolást általában “Power on” hangjelzés jelzi. A gombokat továbbra is tartsd nyomva, amíg a fülhallgatók LED-jei felváltva felvillannak és elhangzik a “Power off” hangjelzés.
- Zárd vissza majd nyisd ki újra a tokot. A fülhallgatók a “Pairing” hangüzenet után párba kapcsolnak majd Bluetooth eszközöket keresnek a közelben
- A fülhallgatókat helyezd vissza a töltődobozba.
- Vedd ki a fülhallgatókat, engedélyezd a Bluetooth kapcsolatot az eszközön, amelyhez csatlakoztatni kívánod a fülhallgatókat, majd csatlakoztasd a fülhallgatókat.
Mit csináljak ha nem csatlakozik a telefonomhoz a fülhallgató?
Ebben az esetben is érdemes első körben egy gyári újraindítással próbálkozni a fülhallgatónál, kipróbálni több eszközzel a csatlakozást. Ha ennek ellenére sem megy a csatlakoztatás egyik eszközzel sem, lehetséges, hogy a Bluetooth adó-vevővel van a probléma. Ebben az esetben sajnos csak szervizeltetni vagy cseréltetni érdemes a fülhallgatókat.
Mit csináljak ha a fülhallgató tovább szól a tok lezárása után is?
Első körben azt érdemes megvizsgálni, hogy a fülhallgatók megfelelően illeszkednek-e a töltési pontokhoz. Ha a fülhallgatók töltési pontjai nem érintkeznek megfelelően a töltőtüskékkel, előfordulhat hogy a fülhallgató nem aktiválja a szünet funkciót a fedél lezárásakor. Egy alaposabb tisztítás sok esetben megoldja ezt a problémát, de érdemes ellenőrizni azt is, hogy eltávolítottuk-e a töltési pontról a rajta található védőfóliát. A fólia ugyanis a töltési pontok közé ékelődik be, így nem csak a fülhallgatók feltöltését akadályozhatja meg, hanem azt is, hogy a zenelejátszás kikapcsoljon a töltőtok fedelének lezárásakor.