Gyorstöltés segítségével akár fél óra alatt kb. 50%-ra töltheted az iPhone-od akkumulátorát. Ezt a funkciót az Apple iPhone-ok már az iPhone 8 óta támogatják. Ide tartozik az összes modell az iPhone 8-tól kezdve egészen a legújabbakig: iPhone 8/8 Plus, iPhone X, XR, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, iPhone SE (2020 és 2022), 12 (mini/Pro/Pro Max), 13 (mini/Pro/Pro Max), 14 (Plus/Pro/Pro Max), 15 (Plus/Pro/Pro Max) és 16 (Plus/Pro/Pro Max, valamint az új 16e). Fontos tudni, hogy 2020 óta (az iPhone 12 szériától) az Apple már nem ad töltőadaptert a telefon mellé, csak egy töltőkábelt. Ez azt jelenti, hogy ha gyorsan szeretnéd tölteni az iPhone-odat, külön kell beszerezned egy megfelelő teljesítményű hálózati adaptert. (Megjegyzés: korábban az iPhone 11 Pro modellekhez járt 18W-os gyorstöltő, de a többi modell csak a hagyományos 5W-os adaptert kapta, azóta pedig egyik új iPhone-hoz sincs gyári töltő.)
Az iPhone 15 és az iPhone 16 széria további újdonsága, hogy ezek a modellek már Lightning helyett USB-C csatlakozóval rendelkeznek. Ennek köszönhetően az újabb iPhone-okat könnyebben tudod tölteni bármilyen USB-C kábel és megfelelő teljesítményű adapter segítségével – akár egy modern Android töltővel vagy laptop USB-C portjával is. Figyelj azonban arra, hogy a régi Lightning kábeleid nem kompatibilisek fizikailag az új iPhone-okkal, így ha korábban volt Lightning dokkolód vagy autós töltőd, ahhoz adapter vagy új kábel kell. Az iPhone 15/16 modellek dobozában egy USB-C – USB-C töltőkábel található (a korábbiakban USB-C – Lightning kábel volt), ami használható a gyorstöltéshez – de mivel adaptert továbbra sem mellékelnek, szükséged lesz egy külön hálózati töltőfejre a gyorstöltéshez.
Mi az a gyorstöltés, és hogyan működik az iPhone-oknál?
Az Apple gyorstöltési megoldása az USB Power Delivery (PD) szabványra épül. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy egy megfelelő (PD-kompatibilis) töltőadapter és kábel párossal az iPhone képes a szokásosnál nagyobb feszültséggel és áramerősséggel tölteni az akkumulátort, így kevesebb idő alatt több energiát vesz fel. Az Apple ígérete szerint a gyorstöltéssel kb. 30 perc alatt 50%-os töltöttséget érhetsz el. A gyorstöltés a lemerült akkunál a leggyorsabb – 0-50% között dolgozik nagyobb teljesítménnyel, utána fokozatosan lassít, hogy kímélje az akkumulátort. Tipp: Ha gyorsan szeretnél sok energiát belepumpálni, tedd töltőre akkor, amikor 50% alatt van a telefon.
Fontos, hogy megfelelő eszközökkel rendelkezz: a régi, 5 wattos iPhone töltő kevés a gyorstöltéshez – azzal csak lassan, órák alatt töltheted fel a telefont. Ha van iPaded, annak 12W-os adaptere már jobban teljesít (kb. 2-2,4 amperrel tölt 5 volton), ezzel valamivel gyorsabban tölthető egy iPhone is, de a hivatalos gyorstöltési szintet ez sem éri el. Az igazi gyorstöltéshez 18-20W vagy nagyobb teljesítményű USB-C adapterre van szükség. Jó hír, hogy az iPhone-ok töltését általában ~30W körüli teljesítménynél maximalizálja az elektronika – tehát egy 20W-os Apple adapterrel már elérhető a kívánt gyors töltés, és nagyjából 30W felett nincs további érezhető gyorsulás. (A legújabb Pro Max modellek rövid ideig felvehetnek picit 30W feletti teljesítményt is, de ehhez is elegendő egy 30W-os töltő – nagyobb adapterről sem lesz sokkal gyorsabb.) Érdemes tehát 18–30W közötti adaptert választani az iPhone mellé – ha ennél erősebbet veszel (pl. 60-100W-os laptop-töltőt), azt is nyugodtan használhatod, az iPhone csak a szükséges teljesítményt fogja felvenni, de önmagában attól nem tölt sokkal gyorsabban.
Milyen hálózati töltőadaptert vegyek az iPhone-hoz?
Amennyiben ragaszkodsz az Apple gyári tartozékhoz, külön kell megvásárolnod az Apple 20W-os USB-C hálózati adapterét, valamint – régebbi iPhone esetén – egy USB-C – Lightning kábelt (az újabb iPhone 15/16 modellekhez ugye USB-C – USB-C kábel jár). Ez együtt viszonylag drága mulatság lehet, cserébe a gyári kiegészítőkkel biztosan nem lesz kompatibilitási problémád. Szerencsére azonban a piacon rengeteg kiváló minőségű töltő érhető el, amelyek tökéletesen működnek iPhone-okkal is – sokszor kedvezőbb áron, extra funkciókkal. Az alábbiakban összeválogattunk néhány ajánlott hálózati gyorstöltőt, amelyek 2025 áprilisában is elérhetők a GearUp.hu kínálatában:
-
LDNIO mini 20W gyorstöltő adapter (USB + USB-C) – Egy szuper kompakt töltőfej, amelynek egyik portja USB-C (PD támogatással az iPhone gyorstöltéséhez), a másik hagyományos USB-A. Előnye, hogy adnak hozzá egy kábelt is a csomagban, így azonnal használható. Kis mérete ellenére gyorsan tölt, és akár egyszerre két eszközt is rádughatsz (pl. egyszerre töltheted a telefonodat és az okosórádat) . Ideális választás, ha egy olcsó és kicsi töltőt keresel, ami mégis tudja a 20W körüli gyorstöltést az iPhone-odhoz. (Terméklink: LDNIO mini 20W dupla portos töltőadapter)
-
USLION 35W GaN kétsoros gyorstöltő (USB-C + USB-A) – Egy új generációs, gallium-nitrid technológiás töltőfej, amely extrém kicsi méretben kínál akár 35 wattos összteljesítményt. Két kimenete van (valószínűleg egy USB-C PD és egy USB-A QC port), így egy időben két készüléket is elláthatsz árammal. A GaN technológia miatt kevésbé melegszik és hatékonyabb, így utazáshoz is ideális. 35W-tal nemcsak az iPhone-t tölti gyorsan, de akár egy kisebb tabletet is elbír. (Terméklink: USLION 35W dual-port GaN gyorstöltő)
-
BlitzWolf BW-S25 75W hatportos töltőállomás – Ha egyszerre több kütyüt is töltenél (iPhone, iPad, AirPods, esetleg a laptopod), ez a multi-port töltőállomás remek választás. Összesen 6 kimenettel rendelkezik: 3 db USB-C PD porttal és 3 db USB-A porttal, így gyakorlatilag bármit ráköthetsz. Az összteljesítménye 75W, egyetlen eszközt akár 75W-tal is tölthet (pl. laptopot), de több eszköz esetén megosztja az energiát (pl. két USB-C port: 45W + 30W egyszerre). Az iPhone-odat természetesen gond nélkül gyorstölti, közben mellette még a család más telefonjait is rádughatod. Masszív, asztali kialakítású eszköz, amely egy 1,5m-es hálózati kábellel csatlakozik a konnektorhoz – így az íróasztalon vagy éjjeliszekrényen egy helyre rendezheted vele az összes töltést igénylő kütyüt. (Terméklink: BlitzWolf BW-S25 75W töltőállomás 3×USB-C + 3×USB-A)
Vezeték nélküli töltés – mire képes az iPhone?
Mi a helyzet a vezeték nélküli gyorstöltéssel? Az utóbbi években az iPhone-ok ezen a fronton is fejlődtek. Minden iPhone 8 utáni modell támogatja a Qi szabványú vezeték nélküli töltést, de ennek teljesítménye korlátozottabb a vezetékesnél. Hagyományos Qi padon az iPhone-ok legfeljebb 7,5W-tal töltenek (ez kb. fele olyan gyors, mint a vezetékes gyorstöltés). 2019-től (iPhone 11 óta) az Apple szoftveresen 7,5W-ra növelte a Qi töltés maximumát a korábbi 5W-ról, így egy jobb vezeték nélküli töltővel már kicsit gyorsabb, mint a régi kis adapterrel. 2020-ban az iPhone 12 szériával megjelent a MagSafe technológia: ez tulajdonképpen egy beépített mágnesgyűrű és egy módosított vezeték nélküli töltési protokoll, amivel az iPhone érzékeli a MagSafe-kompatibilis töltőt és 15W teljesítménnyel tud vezeték nélkül tölteni. Tehát iPhone 12, 13, 14 (illetve 15) modelleknél MagSafe töltővel akár kétszer gyorsabb a vezeték nélküli töltés, mint sima Qi padon. Fontos, hogy a 15W MagSafe teljesítmény eléréséhez is legalább egy ~20W-os USB-C adaptert kell a töltőpadba dugni – magát a vezeték nélküli töltőt is megfelelően kell „meghajtani”.
Újdonság 2024/2025-ben: Az iPhone 16 széria tovább emelte a lécet – ezek a modellek már akár 25W-tal is tudnak vezeték nélkül tölteni MagSafe 2 / Qi2 szabványon. Ez az első alkalom, hogy az iPhone-ok vezeték nélkül is gyorstöltési szintre képesek (közelítve a vezetékes 30W határt). A 25W-os vezeték nélküli töltés kihasználásához szintén erős (legalább 30W-os) adapter és az új szabványt támogató töltőpad szükséges. (Jelenleg a MagSafe kompatibilis töltők között van néhány, ami ki tudja használni ezt – a jövőben pedig a Qi2 szabvány elterjedésével valószínűleg több harmadik fél gyártó is kínál majd 15W+ vezeték nélküli töltőket iPhone-hoz.) Természetesen visszafelé kompatibilitás van: az új iPhone 16 is gond nélkül működik a régebbi 15W-os MagSafe töltőkkel (olyankor 15W-tal tölt), illetve a sima Qi padokkal (7,5W-tal tölt).
Összességében elmondható, hogy a vezetékes gyorstöltés még mindig gyorsabb, főleg 0-50% között. Ugyanakkor a vezeték nélküli töltés kényelmes: csak ráhelyezed a telefont a padra/tartóra és már tölt is – nincs kábel dugdosás. Ha éjszakára töltöd a telefonod vagy nap közben az asztalon tartod, a 7,5–15W is bőven elegendő lehet, hiszen így is gyorsabban feltölt, mintha egy 5W-os régi töltőt használnál. MagSafe előnye még a gyorsabb töltésen túl, hogy a mágnes pontosan a helyére húzza a telefont a padon, nem csúszik el és mindig optimális a töltés pozíciója.
Lássunk pár ajánlott vezeték nélküli töltőt iPhone-hoz, amelyek elérhetők a webáruházban:
-
BlitzWolf BW-IW30 MagSafe töltőállvány (15W, 3 az 1-ben) – Ez egy komplex vezeték nélküli töltőállomás, amely egyszerre három eszközt is tölteni tud: az iPhone-t 15W-tal MagSafe-en keresztül, mellette egy Apple Watch-ot és egy AirPods töltőtokot is. Az állvány mágneses telefontartó része állítható szögű, stabilan rögzíti az iPhone 12/13/14/15/16 készülékeket, miközben tölti őket. Alul van egy beépített Apple Watch töltőkorong (2–3W) és egy vezeték nélküli fülhallgató töltőfelület (5W). Ideális éjjeliszekrényre vagy íróasztalra, mert egyetlen eszközzel kiváltja a kábelek kuszaságát – este csak ráhelyezed a telefonod (mágnessel odatapad), ráteszed az órádat és a fülest, reggelre pedig minden tele van. Természetesen önmagában ezt is egy USB-C kábellel kell hálózati adapterhez csatlakoztatni – javasolt egy 20-30W-os hálózati adapter a maximális kihasználásához. (Terméklink: BlitzWolf BW-IW30 3-in-1 MagSafe vezeték nélküli töltőállvány)
(Megjegyzés: Ha nincs szükséged több eszköz együttes töltésére, jelenleg is kapható számos egyszerű vezeték nélküli töltőpad és tartó is. Ügyelj rá, hogy ha 12-es vagy újabb iPhone-od van és szeretnéd a 15W-os vezeték nélküli töltést, akkor MagSafe kompatibilis töltőt válassz. A hagyományos Qi töltőkkel az iPhone-ok 7,5W-tal mennek, ami fele olyan gyors. Természetesen bármilyen 15W-os Qi töltőpad működik iPhone-nal is, csak nem használja ki a maximumot. Ha pl. autóban vagy munkahelyen csak szinten tartani akarod a telefont, egy sima Qi pad is megteszi.)
Autós töltők – gyors töltés útközben
Autóban különösen hasznos lehet a gyorstöltés: ma már egy hosszabb (1-2 órás) út alatt is jelentősen fel lehet tölteni az iPhone-t egy megfelelő autós gyorstöltő segítségével. Az elmúlt években itt is fejlődés történt – kaphatók olyan autós töltők, amelyek két vagy több portosak, sőt olyan telefontartóként is funkcionáló modellek, amelyek vezeték nélkül, mágnesesen töltenek (például a MagSafe elvén). Érdemes azonban tudni, hogy a szivargyújtós portból is csak akkor nyerhető ki nagyobb teljesítmény, ha maga a töltő adapter tudja a PD vagy QC szabványt. A legtöbb modern autós adapter már 18-20W vagy nagyobb kimenettel rendelkezik.
Az alábbi autós töltőket ajánljuk iPhone mellé:
-
BlitzWolf BW-BC4 autós gyorstöltő (115W, 2×USB-C + 1×USB-A) – Ez egy igazi mindenes autós töltő, ami a modern igényekhez készült. Összesen három kimenete van: két darab USB-C port és egy hagyományos USB-A. A teljes kimenő teljesítménye elképesztő 115 watt, így akár egy laptopot is tölthetsz róla menet közben. Az egyik USB-C port PD támogatással max. 65W-ot tud leadni, a másik USB-C max. 20W-ot (ideális az iPhone-nak), az USB-A pedig QC3.0 kompatibilis, max. 30W-tal. Magyarán egyszerre töltheted a MacBookodat, az iPhone-odat és még egy másik telefont vagy kütyüt is, mindegyik gyorstöltéssel! Mindez egy kompakt, szivargyújtóba dugható adapterben, ami túláram és túlfeszültség ellen védett. Ha sokat utazol autóval és több eszközt használsz, ezzel a töltővel nem kell kompromisszumot kötni – a család minden tagja töltheti a saját eszközét egyszerre. (Terméklink: BlitzWolf BW-BC4 autós töltő 115W, 3 portos)
-
LDNIO vezeték nélküli autós telefontartó töltő (Qi 15W) – Kombinált megoldás azoknak, akik szeretik a praktikumot: ez egy szellőzőrácsra rögzíthető telefontartó, ami egyben vezetéknélküli töltőpad is. Csíptesd fel a kocsidban, helyezd bele a telefonodat, a gravitációs mechanizmusú karok automatikusan megszorítják a készüléket, és már indul is a töltés – kábel nélkül. 15W-os Qi töltést tud nyújtani, ami az iPhone-oknak 7,5W effektív töltést jelent (hiszen MagSafe hiányában Qi-n tölt), de ez is elegendő arra, hogy navigáció közben se merüljön a mobil, sőt szépen töltődjön. Támogatja a PD/QC protokollokat, tehát ha megfelelő autós adapterhez (pl. a fenti BW-BC4-hez) csatlakoztatod USB-C kábellel, optimálisan fog működni. 360 fokban állítható, így beállíthatod a neked ideális szöget vezetéshez. Nagyon kényelmes: egy mozdulattal kiveheted a telefont a tartóból, nincs kábel lehúzás – ideális városi használatra, gyakori ki-be szálláshoz is. (Terméklink: LDNIO autós vezeték nélküli töltő 15W)
(Természetesen, ha már van egy régebbi autós szivargyújtós töltőd, ellenőrizd, hogy tud-e legalább 2-3 ampert leadni 5 volton (12-15W) vagy támogat-e QC/PD szabványt – ha nem, érdemes lehet váltani egy újabbra a fenti kínálatból, hogy az iPhone-odat útközben is a lehető leggyorsabban tölthesd.)
Kábelek – Lightning vs USB-C, melyik kell?
A megfelelő adapter mellett legalább olyan fontos a teljesen kompatibilis töltőkábel kiválasztása is. Korábban az iPhone-ok Lightning csatlakozósak voltak, így a gyorstöltéshez egy USB-C – Lightning kábel kellett (ilyen kábelt az Apple az iPhone 12–14 mellé már csomagolt is). Most, hogy az iPhone 15 és 16 már USB-C csatlakozóval rendelkezik, ezeknél a telefonoknál már egy sima USB-C – USB-C kábel szükséges a töltéshez – jó hír, hogy ezt a gyártó mellékeli a dobozban. Felmerülhet azonban igény hosszabb kábelre, tartalék kábelre (pl. az autóba vagy munkahelyre), illetve a régebbi iPhone-ok tulajdonosai is könnyen lehet, hogy csak USB-A végű Lightning kábelükkel rendelkeznek az 5W-os adapterből. Gyorstöltéshez mindenképp USB-C végű kábelt használj (hiszen a PD adapter is USB-C portos). Fontos az is, hogy a kábel megfelelő minőségű legyen: egy gyenge utánzat vagy sérült kábel korlátozhatja a töltési sebességet.
Íme néhány ajánlott kábel a GearUp kínálatából, amelyek biztosítják a gyors töltést és strapabíróak is:
-
Baseus Tungsten Gold Lightning kábel, 2,4A, 2m (fekete) – Kiváló minőségű, fonott szövésű kábel, mely támogatja az Apple PD gyorstöltést Lightning csatlakozós iPhone-okkal. MFI tanúsítvánnyal nem rendelkezik ugyan, de a visszajelzések alapján teljesen kompatibilis az összes iPhone modelllel, és akár 20W (9V/2.22A) teljesítménnyel is tölt. 2 méteres hossza ideális általános használatra (autóban is elegendő). Ha iPhone 8–14 modellhez keresel megfizethető, de megbízható gyorstöltő kábelt, ez remek választás. (Terméklink: Baseus Tungsten Gold Lightning kábel, 2,4A, 2m (fekete))
-
LDNIO extra erős USB-C/USB-C fonott kábel, 2m (fehér)– Ez a kábel USB-C végződésű mindkét oldalon, vagyis elsősorban az újabb iPhone 15/16 modellekhez ajánlott, illetve bármi máshoz, ami USB-C-t használ (Android telefonok, iPad Pro/Air, laptopok). Akár 60 watt teljesítményt is átvisz, PD 2.0 és QC 3.0 kompatibilis. Az iPhone 15/16-ot gond nélkül tölti max sebességen, sőt a strapabírósága miatt sokáig hű társ lesz. Fehér, nylonfonatos kivitel. Jó ötlet beszerezni egy ilyet akkor is, ha az eredeti Apple kábeled túl rövid vagy tartalékot szeretnél. (Terméklink: LDNIO extra erős USB-C/USB-C fonott kábel, 2m (fehér))
-
BlitzWolf BW-TC23 USB-C kábel LED kijelzővel (100W, 1.8m) – Egy különleges kábel a technika szerelmeseinek: nem csak extra erős nylon szövésű és fém csatlakozós kialakítású, de beépített digitális teljesítménykijelzővel is rendelkezik. A kis LED panelen valós időben láthatod, hány wattal tölt éppen a készüléked (szuper érdekes látni például, hogyan ugrál a watt a gyorstöltés indulásakor, vagy mennyivel tölt a telefon 80% felett). Ez a kábel USB-C – USB-C, és akár 100W (20V/5A) teljesítményt is átvisz, így laptophoz is használható, PD 3.0, QC4+ stb. szabványokkal kompatibilis. 1,8 méter hosszú, tehát kényelmesen elér a kanapéig vagy a hátsó ülésre is. iPhone 15/16-tal kiválóan működik, de bármilyen Type-C eszközt tölthetsz vele. Plusz a kis kijelző miatt garantáltan beszédtéma lesz! (Terméklink: BlitzWolf BW-TC23 USB-C kábel (100W) kijelzővel)
Záró tanács: mindig győződj meg róla, hogy a kábel csatlakozója megfelelően illeszkedik (a Lightning kábelek végei legyenek tiszták, ne szoruljanak a portba, az USB-C kábeleknél pedig figyelj, hogy mindkét oldalon USB-C csati legyen, ha új iPhone-od van). Az olcsó, bizonytalan eredetű kábelek helyett érdemes bevált márkájúakat választani – mint a fenti LDNIO vagy BlitzWolf – mert ezek nem csak tovább tartanak, de óvják is a készüléked akkumulátorát azzal, hogy stabilan adják le a szükséges áramot.
Reméljük, hogy ez az összefoglaló segít eligazodni az iPhone-ok gyorstöltésének világában. Összefoglalva: az iPhone 8-tól felfelé minden modell gyorstölthető, de a megfelelő adapter és kábel nélkül nem fogod tudni kihasználni. A 12-es szériától nincs gyári töltő a dobozban, így érdemes beszerezni egy 20W körüli vagy erősebb USB-C adaptert. Az új iPhone 15/16 modellek USB-C portosak – velük még egyszerűbb a dolgunk, szabványos kábelekkel tölthetők, és a 16-os széria már vezetéknélkül is kiemelkedően gyorsan tölthető MagSafe 2/Qi2 használatával.